Koncert „Wybieram wolność, wybieram pamięć” – piosenki Żołnierzy Niezłomnych – 26.10.2014

W niedzielę, 26 października 2014 roku, w Bazylice NSJ oddaliśmy hołd żołnierzom wyklętym-niezłomnym i żołnierzom Polski Podziemnej. Na program patriotycznego popołudnia, trwającego prawie trzy godziny, złożyły się: film dokumentalny Ewy Szakalickiej „Wyrok śmierci” oraz koncert pieśni patriotycznej i piosenki partyzanckiej pt. „Wybieram wolność, wybieram pamięć”.

Bohaterem filmu dokumentalnego pt. „Wyrok śmierci”, jest kpt. Zenon Jachymek ps. „Wiktor” (1912-1986), jeden z dowódców Armii Krajowej na Zamojszczyźnie; obrońca Polaków przed okupantem niemieckim, ukraińskimi nacjonalistami z UPA i SS Galizien; po wojnie w Ruchu Oporu Armii Krajowej i DSZ/WiN; przez 10 lat więzień polityczny; po wyjściu na wolność represjonowany i inwigilowany. Autorka broni dobrego imienia „Wiktora”.

Drugą część hołdu niezłomnym stanowił Koncert „Wybieram wolność, wybieram pamięć”, na który złożyły się autentyczne piosenki z powstania warszawskiego, partyzanckie z Nowogródczyzny i Wileńszczyzny (w aranżacji Lidii i Marcina Pospieszalskich) oraz utwory z płyty zespołu De Press „Myśmy rebelianci. Piosenki Żołnierzy Wyklętych”.

Widowisko to łączy pokolenia jako że biorą w nim udział młodzi wokaliści z Garwolińskiego Teatru Muzycznego „Od Czapy” działającego przy Fundacji „Sztafeta” oraz współpracujący z Lidią i Marcinem Pospieszalskimi.

Reż. Ewa Szakalicka, artyści GTM „Od czapy” i patronujący im znani muzycy wspierają akcję Praskiej Wspólnoty Samorządowej „Zbudujmy Muzeum Żołnierzy Wyklętych na Pradze Północ”.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC